معرفی دستگاه اره نواری

معرفی دستگاه اره نواری

اره نواری یکی از پرکاربردترین و مفید ترین ابزار ها در برش فلزات می باشد. امروزه انواع مختلفی از این ابزار طراحی شده است که قابلیت برش انواع فلزات را دارد. اره نواری با دقت بسیاری فلزات را برش می دهد، به طوری که در صنعت فلزکاری از محبوبیت بسیاری برخوردار شده است. اره نواری در چند دوره کاربرد فراوانی داشته است؛ به طوری که کار برش فلزات را برای صنعتگران راحت کرده است. این دستگاه از اجزای مختلفی ساخته شده است که در نهایت می‌توان گفت کشورهای پیشرفته در هر دوره زمانی اجزای تشکیل دهنده این ابزار را توسعه داده‌اند. از سوی دیگر با استفاده جدیدترین تکنولوژی در ساخت تیغه ها سبب افزایش سرعت کار و مقاومت دنده ها ی تیغ اره نواری می شود.

دستگاه اره نواری

عملکرد و اجزای دستگاه اره نواری

اره نواری در زوایای عمودی و افقی فلزات را برش می دهد. عملکرد این ابزار به این صورت است که دندانه های تیغه در زاویه خاصی از فلز قرار گرفته و تیغه به دو محور دایره ای به فلز متصل می شود، همچنین دیگر اجزا به منظور ایجاد نیروی چرخشی به موتور وصل می شود. در این مرحله تیغه ها کاملا صاف و بدون لرزش، فلز را برش می دهند. اجزای تشکیل دهنده ی اره نواری شامل: بدنه، فلکه ها، الکتروموتور، اهرم ها و بلبرینگ ها، گونیا و تیغه می شود. در این دستگاه مهم ترین و پرکاربرد ترین اجزا، تیغه ها می باشند. چرا که بیشترین کارایی را در برش فلزات دارند. بنابراین برای بررسی کیفیت کار برش باید به جنس و استاندارد های تیغ اره نواری توجه کنیم.

حتما مطالعه کنید
تیغ اره تک فلزی

آشنایی با تیغ اره نواری

اره نواری با کارایی بالا و قابلیت های بی نظیر در جهت برش انواع اجزا و مصارف گوناگون یکی از مهم ترین تجهیزات در صنایع شناخته شده است. درگذشته ابزارها فقط برای برش چوب طراحی شده بودند؛ اما امروزه با رشد فناوری، تیغ اره نواری به منظور برش فلزات تولید شده است. بنابراین این ابزار امکان انعطاف پذیری در تیغ اره نواری را در هنگام برش فلزات فراهم ساخته اند. به طوری که درکنار برش فلزات امکانات جوش تیغه جهت تعمیر تیغ اره نواری را ایجاد کرده اند. تیغ اره ها به دلیل کارایی بالا به دو نوع، تک فلزی و دو فلزی تولید می شوند. تیغ اره تک فلزی برای برش فلزات ورقه ای با سختی پایین مناسب می باشند؛ چرا که دندانه های تیغ اره نواری از انعطاف پذیری کمتری برخوردار است. یکی از ویژگی های این نوع تیغه وجود فلزات استیل و کروم در ساختار آن است که مانع از زنگ زدن تیغه اره نواری می شود. جنس تیغ اره دو فلزی بسیار انعطاف پذیر و مقاوم است؛ چرا که جنس تیغ از فولاد تندبر ساخته شده است. این نوع  تیغ برای برش انواع فلزات مناسب می باشد. در نهایت می توان گفت برش فلزات به زوایای مختلف تیغ اره نواری و جنس دندانه ها بستگی دارد. امروزه انواع مختلف تیغ اره نواری برای سرعت و دقت فراوان در برش فلزات طراحی شده است.

 

چه فلزاتی را می توان با تیغ اره نواری برش زد؟

از مهم ترین کاربرد تیغ اره نواری برش فلزات فولادی آلیاژی، فولاد ضد زنگ، فلزات توپر با ابعاد متوسط، لوله ها با دیواره ضخیم و نازک می باشد. معمولا انواع لوله فولادی، فولادهای خوش تراش،فولادهای فنر، فلزات نظیر مس، المینیوم و برنز در فولادهای با کشش کم وهمچنین انواع فولادهای ساختمانی مثل تیرآهن و میلگرد به وسیله‌ی تیغه اره نواری برش زده می شوند.

حتما مطالعه کنید
تولید اره نواری و فرآیند استفاده از آن در صنایع مختلف

 

همانطور که می دانید، تیغ اره نواری با زاویه های مختلف فلزات را برش می دهد. کمترین زاویه تیغ اره نواری صفر درجه است؛ به طوری که در این زاویه انواع فلزات با سطح مقطع کوچک و با آلیاژ کمتر برش داده می شود. بنابراین این نوع تیغه برای لوله ها با دیواره ای نازک مناسب می باشد. از سوی دیگر می توان گفت که با زاویه ی ۶ درجه برای برش لوله هایی با ضخامت متوسط و فلزات با مقاومت کمتر استفاده می شود. پرکاربردترین تیغه با زاویه ۱۰ درجه می باشد؛ چرا که فلزات با مقاومت و سطح مقطع کم، متوسط و بالا را برش می زند. این طرح برای برش انواع فلزات نظیر آلومینیوم و مس مناسب است. در تیغه با زاویه ۱۶ درجه در برش فلزات با سطح مقطع و مقاومت بالا استفاده می شود. این نوع تیغه در برش انواع فولادهای ساختمانی و لوله های با دیواره ضخیم صنعتی استفاده می شود.

 

دندانه های تیغه اره نواری به صورت متغیر می توانند ناحیه برشی گسترده‌تری را برش بزند و همچنین این نوع دندانه ها از صدای برش کمتری نسبت به دندانه های ثابت تیغ اره نواری دارند. از سوی دیگر دندانه های ثابت در برش انواع فلزات آلومینیوم، مس در زاویه عمودی به کار می ‌رود. این نوع دندانه ها در تیز کاری تیغ اره نواری بسیار کار آمد می باشند. در توسعه ی تیغه های اره نواری دندانه های مقاوم در برابر سایش و خوردگی و همچنین دندانه های ویژه برای براده برداری و نفوذپذیری بالاتر را طراحی کرده اند. امروزه برای برش همه نوع فلزی ماشین اره نواری اتوماتیک طراحی شده است که کار را برای فلز کاران راحت‌ تر کرده است.

حتما مطالعه کنید
تیغه اره دو فلزی

آشنایی با تیغ اره نواری

مزایا استفاده از تیغ اره نواری در برش فلزات

از مهم ترین مزایا تیغ اره نواری سرعت برش زنی فلزات می باشد. اگرچه این ابزار فلزات را با سرعت بالا برش می زند، اما با دقت و ظرافت بالایی برش های فلزات انجام می شود. این ابزار از قیمت مناسبی برخوردار می باشد و همچنین برخی از ابزار ها را می توان به همه جا حمل کرد؛ بنابراین کار را برای فلز کاران اسوده کرده است. از بارز ترین ویژگی های این ابزار حفظ شکل قبلی فلز می باشد. چرا که فلزات با ظرافت و تمیزی بسیاری برش زده می شوند.

یکی دیگر از مزایا تیغ اره نواری بدین صورت است که در سایز های مختلف تولید شده است. بنابراین برای برش فلزات از انواع مختلف تیغه در سایز های کوچک و بزرگ برای انواع مختلف فلزات استفاده می شود.

کلام اخر

در نتیجه می توان گفت امروزه از تیغ اره نواری در صنایع مختلف استفاده می شود. همان طور که می دانید، تیغ اره نوار در سایز ها و زاویه های مختلف به برش انواع فلزات می پردازد. فلز کاران با رعایت نکات بهداشتی می توانند به وسیله این ابزار با ظرافت بسیار فلزات را برش دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

Call Now Button