اره فلکه ای یا اره نواری از آن دسته از محصولاتی است که به دلیل تنوعی کاربرد هایی که دارد مورد توجه افراد در صنایع مختلف قرار گرفته است.امروزه شاهد استفاده از این نوع محصول در دستگاه های مختلفی هستیم که برای کاربرد های متفاوتی در اندازه ها و سایز های مختلف ساخته می شوند.

اره نواری ، اره برقی با تیغه بلند و تیز است که از یک باند و از فلز دندانه دار تشکیل شده است که بین دو یا چند چرخ قرار می گیرد و مواد مورد نظر را برش می دهد. کاربرد اره نواری به طور عمده در نجاری ، فلزکاری و برای برش الوار استفاده می شود ، اما ممکن است انواع مختلفی از مواد دیگر را نیز برش دهد.

بدنه ی این دستگاه معمولاً از چدن و به صورت یکپارچه ساخته می شود تا بتواند در هنگام چرخش و در طول کاربرد های فراوان از تکان خوردن اره جلوگیری نماید.در بسیاری از مدل ها برای ایجاد مقاومت و کاربرد بهتر از پایه هایی استفاده می شود تا با استفاده از پیچ اره به بدنه محکم شود.

از این نوع دستگاه برای کار های مهمی و با دقت بالا استفاده می شود و به همین دلیل مهم ترین دلیل برای افزایش مقاومت این اره ها را می توان جلوگیری از به هم خوردن دقت و تنظیمات اولیه می باشد.
این نوع اره در انواع مختلفی وجود دارد و شرکت های فراوانی در داخل و یا خارج از کشور در زمینه ی ساخت این محصولات فعالیت می کنند.