ساعت اندیکاتور(Clock Indicator)یکی از لوازم اندازه گیری می باشد این ساعت صفحه‌ای شبیه به صفحه ساعت با عقربه‌های ساعت دارد.عقربه‌ها به درجه‌بندی‌هایی در مقیاس دایره‌ای روی صفحه اشاره می‌کنند که نشان‌دهنده فاصله نوک پروب از حالت صفر است.

عملکرد داخلی یک نشانگر صفحه مکانیکی شبیه به ساعت‌های دقیق ساعت مچی مکانیکی است که از یک قفسه و چرخ دنده پینیون برای خواندن موقعیت عقربه استفاده می‌کند. هنگامی که عقربه حرکت می کند، چرخ دنده، قفسه چرخ دنده پینیون را به چرخش در می آورد و عقربه نشانگر “ساعت” را می چرخاند. فنرها مکانیزم چرخ دنده را از قبل بارگذاری می کنند تا خطای عکس العمل در خواندن به حداقل برسد.

کیفیت دقیق فرم‌های چرخ دنده و آزادی بلبرینگ، دقت قابل تکرار اندازه‌گیری به دست آمده را تعیین می‌کند.

ساعت اندیکاتور

در زمینه‌های مختلف علم، فناوری و تولید (مانند ماشین‌کاری، ساخت و تولید مواد افزودنی)، اندیکاتور به هر ابزار مختلفی گفته می‌شود که برای اندازه‌گیری دقیق فواصل و زوایای کوچک و تقویت آن‌ها استفاده می‌شود. این نام برای مفهوم نشان دادن چیزی که چشم غیرمسلح نمی تواند او را تشخیص دهد به کاربر می رود. مانند وجود یا مقدار دقیق فاصله کوچک (مثلاً اختلاف ارتفاع کم بین دو سطح صاف، عدم تمرکز جزئی بین دو استوانه یا سایر انحرافات فیزیکی کوچک).

انواع ساعت های اندیکاتور عبارتند از دستگاه های مکانیکی با اشاره گرهای کنسولی و دستگاه های الکترونیکی با نمایشگر دیجیتال. نسخه های الکترونیکی از یک گریتینگ نوری یا خازنی برای تشخیص مراحل میکروسکوپی در موقعیت عقربه استفاده می کنند.

اندیکاتورها ممکن است برای بررسی تغییرات تلورانس در طول فرآیند بازرسی یک قطعه ماشینکاری شده، اندازه گیری انحراف یک تیر یا حلقه در شرایط آزمایشگاهی، و همچنین بسیاری از موقعیت های دیگر که نیاز به ثبت یا نشان دادن یک اندازه گیری کوچک است، استفاده شوند. نشانگرهای شماره‌گیر معمولاً محدوده‌ای از 0.25 میلی‌متر تا 300 میلی‌متر (0.015 اینچ تا 12.0 اینچ)، با درجه‌بندی 0.001 میلی‌متر تا 0.01 میلی‌متر (متریک) یا 0.00005 اینچ تا 0.001 اینچ اندازه‌گیری ‌کنند.

این نوع ساعت یکی از مواردی است که برای مصارف زیادی استفاده می شود، مثلا در تراشکاری ها و یا فرزکاری مورد استفاده قرار می گیرد و دارای انواع مختلفی است که شامل، اندیکاتور شیطانکی و اندیکاتور ساعتی است، البته ساعت های اندیکاتور دیجیتالی نیز در بازار وجود دارد. نام‌های مختلفی برای اندیکاتورها با انواع و اهداف مختلف استفاده می‌شود، از جمله اندیکاتور شماره‌گیر، ساعت، اندیکاتر….