تیغ اره تک فلزی

تیغ اره تک فلزی

تیغه اره تک فلزی ابزاری اساسی برای نجارهای حرفه ای است. بسته به نوع تیغه می توانید از اره گرد برای برش چوب، فلز و حتی بتن استفاده کنید. با این حال یک تیغه کند، می تواند به طور چشمگیری از کیفیت برش اره شما جلوگیری کند. در اینجا به منظور آشنایی بیشتر با این نوع تیغه، می خواهیم بدانیم تیغه اره تک فلزی چیست و چه کاری را انجام می دهد؟

تیغه اره تک فلزی

نکات موثر در بررسی

اگرچه یک تیغ اره تک فلزی، می تواند طیف گسترده ای از تجهیزات را برش دهد، اما فقط با نوع مناسبی از تیغه، می توانید این کار را انجام دهید. دو نوع اصلی تیغه وجود دارد:

  1. ساخته شده از آلیاژ

این نمونه، متداول ترین نوع این تیغه هستند که از یک دیسک فولادی با دندان های برش دار در اطراف لبه خارجی تشکیل شده اند. این تیغه ها معمولاً برای برش چوب استفاده می شوند، اما تیغه های کاربید با طراحی خاص می توانند فلز سبک را نیز برش دهند. تیغه های نوک کاربیدی معمولاً قیمت بالایی دارند و می توانند از شش ماه تا چند سال دوام داشته باشند. هزینه و طول عمر تیغه های نوک کاربیدی تا حد زیادی به تعداد دندان و موادی که برای برش استفاده می شود، بستگی دارد.

 

  1. ساخته شده از فولاد سخت

با وجود اینکه، استفاده از آن ها امروزه کمرنگ تر شده است، اما با این حال، تیغه های نوک دار فولادی کاملاً از فولاد ساخته شده اند و متداول ترین نوع تیغه اره تک فلزی گزینه های نوک کاربیدی هستند. تیغه های نوک استیل، معمولاً ارزان تر از نوک کاربید هستند و تراشیدن آنها راحت تر از تیغه های نوک کاربیدی است. با این حال، آنها تقریباً پایداری بالایی ندارند.

حتما مطالعه کنید
معرفی دستگاه اره نواری

 

انتخاب تیغ اره تک فلزی مناسب

یک روش خوب برای انتخاب تیغه اره فلزی مناسب، بررسی گزینه ها و تمرکز جستجوی شما برای پاسخ به چند سوال اصلی است:

در چه نوع اره ای، از تیغه اره تک فلزی استفاده خواهد شد؟ بعضی از تیغه ها به گونه ای طراحی شده اند که در اره های خاص استفاده می شوند، بنابراین باید مطمئن شوید که تیغه مناسب ابزار را تهیه می کنید. استفاده از نوع اشتباه تیغه برای اره، احتمالاً نتایج ضعیفی به همراه خواهد داشت و در برخی موارد ممکن است خطرناک باشد.

برای برش از چه تیغه ای استفاده می شود؟ اگر شما نیاز به برش طیف گسترده ای از مواد دارید، این امر بر انتخاب شما تأثیر می گذارد. اگر مقدار زیادی از یک نوع ماده را برش دهید، این تخصص نیز ممکن است در انتخاب شما تأثیر بگذارد.

 

تیغه برای ایجاد چه نوع برش هایی استفاده می شود؟ آیا به طور انحصاری برای برش متقاطع استفاده خواهد شد؟

آیا می خواهید مجموعه ای از تیغه های تخصصی بسازید یا تیغه ای می خواهید که بتواند انواع برش ها را ایجاد کند؟ آیا حاضرید هر بار که کارتان از یک برش به برش دیگر تغییر می کند، تیغه را عوض کنید؟

اره ای که تیغه اره تک فلزی روی آن استفاده خواهد شد، چقدر قدرتمند است و سازنده چه اندازه تیغه ای را پیشنهاد می کند؟

پاسخ به این سوالات کمک زیادی به روشن شدن و درک شما خواهد کرد. دانستن کمی اطلاعات در مورد ساختار تیغه اره تک فلزی، می تواند به جستجوی شما کمک شایانی کند. شما می توانید تیغه های مخصوصی برای برش چوب، برش متقاطع، برش تخته سه لا و روکش دار، برش ورقه ها و پلاستیک ها، برش ملامین و برش فلزات غیر آهنی تهیه کنید.

حتما مطالعه کنید
تیغه اره دو فلزی

 

طراحی و استفاده از تیغ اره تک فلزی

بسیاری از تیغه اره تک فلزی طوری طراحی شده اند که بهترین نتیجه را در یک عملیات برش خاص ارائه می دهند. شما می توانید تیغه های مخصوصی برای برش تهیه کنید. همچنین تیغه ها بسته به اهداف خود، به دو صورت کلی و ترکیبی تقسیم بندی شده اند و به گونه ای طراحی شده اند که در دو یا چند نوع برش به خوبی کار کنند.

تیغه های ترکیبی برای برش عرضی طراحی شده اند.

طراحی و استفاده از تیغه اره تک فلزی

تیغه های کلی، برای ایجاد انواع برش ها، از جمله در تخته سه لا، چوب های چند لایه و ملامین طراحی شده اند. آنچه که مشخص می کند یک تیغه بهترین عملکرد را انجام می دهد تا حدی توسط تعداد دندانه ها، پیکربندی دندانه و زاویه قلاب مشخص می شود.

 

  • تعداد دندانه ها

به طور کلی تیغه هایی که دندانه بیشتری دارند، برش نرم تری ایجاد می کنند و تیغه هایی که دندانه کمتری دارند، سریعتر مواد را از بین می برند. به عنوان مثال یک تیغه 10 اینچی که برای برش چوب طراحی شده است، معمولاً 24 دندانه دارد و برای از بین بردن سریع مواد در طول برش، طراحی شده است، لذا استفاده از تیغه اره تک فلزی بسته به تعدادن دندانه های خود، بیشترین کاربرد را می تواند ایجاد کند. از طرف دیگر، یک تیغه متقاطع برای ایجاد برش صاف در چوب، بدون خرد شدن، طراحی شده است. این نوع تیغه معمولاً 60 تا 80 دندانه خواهد داشت و تعداد دندانه بیشتر به این معنی است که هر دندانه مجبور است مواد کمتری را از بین ببرد. یک تیغه متقاطع هنگام حرکت، برش های منفرد بیشتری ایجاد می کند و در نتیجه، با یک تیغه متقاطع با کیفیت بالا، سطح بریده شده صیقلی به نظر می رسد.

حتما مطالعه کنید
آشنایی با ساعت شیطانکی

 

نتیجه گیری:

دندانه های موجود در اکثر تیغه های اره تک فلزی، با کیفیت بالا بوده و دارای نوک های کاربیدی ضخیمی است که به صفحه تیغه فولادی جوش داده شده (یا لحیم کاری شده است). اینکه تیغه تا چه اندازه تیز بماند، برش آن به چه میزان تمیز باشد و چند تراشکاری مجدد با آن طول بکشد، به کیفیت برش بستگی دارد. در برخی از بهترین تیغه ها، کاربید به طور خاص برای استفاده از تیغه استفاده می شود و از یک فرآیند لحیم کاری سه فلزی برای اتصال برش های کاربید به صفحه تیغه استفاده می شود. این فرآیند که در آن یک لایه از آلیاژ مس بین لایه های آلیاژ نقره قرار می گیرد، انعطاف پذیری و مقاومت بیشتری در برابر ضربه ایجاد می کند.

 

پیشنهاد ما به شما

تولید اره نواری و فرآیند استفاده از آن در صنایع مختلف

تولید اره نواری و فرآیند استفاده از آن در صنایع مختلف اره های مدور ابزارهای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button